MiastoStoleczne.pl

Powody, które powinny przekonać Cię do wyboru implantów zębowych

Wszczepienie implantów stomatologicznych staje się coraz popularniejszą metodą wypełniania braków zębowych. Korzyści płynące ze stosowania implantów przewyższają niedogodności związane z ich kosztem. Implanty są estetycznym ale również trwałym rozwiązaniem pozwalającym odzyskać piękny uśmiech. Dlaczego warto zdecydować się na implanty?

Nie ma konieczności szlifowania zdrowych, sąsiednich zębów

Jedną z metod stałego uzupełniania braków w łuku zębowym jest wykonanie mostu protetycznego. Zabieg ten wymaga uprzedniego oszlifowania (a tym samym osłabienia) sąsiadujących zębów, które staną się podporą dla mostu. Przeciwnie jest w przypadku implantów. Wstawienie protezy zębowej jest niezależne od zębów przylegających i nie ma konieczności szlifowania i ingerowania w zdrowe zęby.

Implanty dentystyczne zapobiegają

W przypadku klasycznych protez podczas mówienia lub jedzenia siła nacisku oddziałująca na kości żuchwy lub szczęki rozkłada się nierównomiernie. W trakcie użytkowania protezy ruchomej z czasem dochodzi do drobnych uszkodzeń mechanicznych, które prowadzą do zużycia i atrofii tkanki kostnej. Dlatego wraz z upływem czasu proteza może tracić swoje dopasowanie i stabilność. Implanty stomatologiczne mogą pełnić funkcję zapobiegającą zanikowi kości poprzez zapewnienie punktu podparcia dla protezy. Będą również wspomagać równomierne rozłożenie siły nacisku w trakcie jej użytkowania. Czasem wykorzystuje się implanty do zakotwiczenia protezy w jamie ustnej (w przypadku rozległych braków w łuku zębowym).

Lepsza higiena jamy ustnej

Tradycyjne protezy i mosty wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Implanty wymagają dokładnie takich samych zabiegów higienizacyjnych jak pozostałe zęby. W zapewnieniu zdrowia tkankom otaczającym implant wystarczające jest codzienne, dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz regularne wizyty u stomatologa. Implanty, dzięki temu, że nie wymagają specjalnej pielęgnacji, zapewniają pacjentom wysoki komfort.

Nie zmienia się wygląd twarzy

Utrata zęba powoduje stopniowy zanik kości, która stanowiła dla niego podparcie. Doprowadza to z czasem do zmiany kształtu szczęk i twarzy, nadając jej starczy wygląd. Aby temu zapobiec zaleca się wszczepienie implantu stomatologicznego najszybciej, jak to możliwe po ekstrakcji i wygojeniu zębodołu.

Implanty dentystyczne wykonane są z trwałych materiałów

Implanty wykonane są z tytanu lub cyrkonu. Wraz z ceramiczną, wkręcaną w implant koroną, tworzą odporną na uszkodzenia i trwałą protezę brakującego zęba. Implanty nie podlegają korozji, a oparta na nich korona jest odporna na działanie kwasów.

Implant jest inwestycją na długie lata

Ze względu na postępującą atrofię kości po resekcji zęba, protezy po pewnym czasie przestają dobrze przylegać, wymagają korekcji, są niestabilne, nierówno rozkładają siłę nacisku, co często prowadzi do jej uszkodzeń. Implant natomiast – przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej – pozwala długo cieszyć się komfortem użytkowania. Wszczepianie implantów zębowych jest inwestycją na długie lata.

Przywracają komfort mówienia i uśmiechu

Najważniejszą funkcją implantów zębowych jest możliwość odtworzenia prawidłowych funkcji żucia, które zostały zaburzone po utracie zębów. Luzowanie się protezy zębowej, do którego dochodzi po dłuższym okresie użytkowania, prowadzi do dyskomfortu w czasie mówienia i jedzenia. Zbyt luźna proteza może powodować wadę wymowy i stany zapalne dziąseł. Implanty stomatologiczne są komfortowe w użytkowaniu i przywracają pełną funkcjonalność.

Podsumowanie

Implantologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią stomatologii. Wszczepianie implantów zębowych pociąga za sobą wiele korzyści: od zapobiegania zużycia kości po walory estetyczne. Choć ich wykonanie wiąże się ze sporym wydatkiem, warto pamiętać, że w wielu przypadkach mogą one posłużyć nawet do końca życia.

You might also like