MiastoStoleczne.pl

Usuwanie przebarwień i plam skórnych przy użyciu lasera – przebieg zabiegu

Przebarwienia skóry są następstwem zbyt intensywnej ekspozycji tkanek na słońce, przyjmowania niektórych leków oraz występowania trądziku lub zaburzeń hormonalnych. Często są one źródłem kompleksów i zaniżonej samooceny. Aby móc w pełni cieszyć się życiem, nie warto zwlekać z rozjaśnieniem nagromadzonego w skórze pigmentu. Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania plam i przebarwień jest terapia laserowa.

Wykluczenie przeciwwskazań

Specjalista na pierwszej wizycie ocenia głębokość i rodzaj zmian oraz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, który ma na celu wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Laserowe usuwanie przebarwień jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, ale podstawą jest wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań. Niektóre z nich mogą bowiem osłabić lub nawet zniweczyć efekt terapii laserowej, a inne całkowicie wykluczają możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu. Do głównych przeciwwskazań należą w tym przypadku:

  • nowotwory, epilepsja i cukrzyca,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • terapia retinoidami, antybiotykami i lekami światłouczulającymi,
  • stany zapalne i infekcje skóry,
  • świeża lub intensywna opalenizna.

Zalecenia przedzabiegowe

Zabieg na przebarwienia skóry nie wymaga specjalnych działań przygotowawczych. Należy jednak pamiętać o tym, by na 4 miesiące przed planowanym zabiegiem zrezygnować z opalania (również w solarium). Najlepiej zatem usuwać przebarwienia późną jesienią lub zimą. Na pół roku przed zabiegiem zalecane jest też zaprzestanie stosowania maści i kremów zawierających witaminę A i C oraz retinoidy. Natomiast na tydzień przed ingerencją laserową należy odstawić antybiotyki, leki światłouczulające oraz peelingi złuszczające.

Czy potrzebne jest znieczulenie?

Powszechnie funkcjonuje opinia, że zabieg usuwania przebarwień skóry jest mało komfortowy, a nawet bolesny. Wiele jednak zależy od wielkości i głębokości zmian oraz ogólnej wrażliwości pacjenta na ból. Z tego względu, aby zapewnić maksymalny komfort zabiegu, zwykle stosowane jest miejscowe znieczulenie skóry przy użyciu specjalnego kremu.

Przebieg zabiegu

Do leczenia przebarwień skóry wykorzystywane są najnowszej generacji lasery frakcyjne, które działają na zmiany miejscowo, nie uszkadzając okolicznych, zdrowych tkanek. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa, oczy operatora lasera i pacjenta osłaniane są specjalnymi okularami. Zabieg polega na skierowaniu wiązki światła laserowego poprzez odpowiednie ruchy głowicy, bezpośrednio na zmianę przebarwieniową. W efekcie następuje natychmiastowe rozbicie skupisk melaniny na niewielkie cząsteczki, które następnie w sposób naturalny są usuwane z organizmu. Całej procedurze może towarzyszyć miejscowe uczucie ciepła oraz chwilowe kłucie. Zabieg eliminujący przebarwienia skóry zazwyczaj trwa ok. 30 minut.

Po zabiegu

Tuż po zabiegu może nastąpić niewielki miejscowy obrzęk i zaczerwienienie. Stan ten zwykle ustępuje po kilku godzinach. Natomiast jeśli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe, wskazane jest użycie okładów chłodzących. Warto nadmienić, że bezpośrednio po naświetlaniu zmiany delikatnie ciemnieją. Jest to jednak normalny objaw, który nie powinien budzić obaw. Zwykle już następnego dnia skóra zaczyna się łuszczyć, a na jej powierzchni pojawiają się drobne strupki. Proces gojenia trwa od 3 do 7 dni. W fazie gojenia się naskórka zalecane jest jego intensywne nawilżanie oraz stosowanie bezalkoholowych i pozbawionych mydła środków do pielęgnacji. Konieczna jest też aplikacja kremów ochronnych z wysokim filtrem.

Niezależnie od przyczyn powstania przebarwień, za pomocą zabiegu laserowego można je łatwo usunąć. Sam zabieg jest szybki i wykazuje dużą skuteczność. Zamiast samodzielnie eksperymentować z kwasami i peelingami, które w przypadku głębokich zmian skórnych są raczej mało skuteczne, warto zatem poddać się zabiegowi laserowego usuwania przebarwień w profesjonalnej klinice.

You might also like