MiastoStoleczne.pl

Najlepsze klimatyzatory do obiektów mieszkalnych

Celem klimatyzacji jest zapewnienie komfortu termicznego użytkownikom korzystającym z danego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że są to urządzenia, które zawsze działają w ten sam sposób. Na rynku znajduje się szeroki wachlarz klimatyzatorów, które różnią się ilością i rodzajem jednostek wewnętrznych.

Rola klimatyzatorów w obiektach mieszkalnych

Najważniejszym zadaniem klimatyzatora jest zagwarantowanie osobom przebywającym w pomieszczeniu optymalnych warunków termicznych. W przeszłości klimatyzator miał jedynie obniżać temperaturę względem temperatury panującej na zewnątrz. Współcześnie klimatyzacja, w zależności od funkcji nastawionej na sterowniku urządzenia, może albo chłodzić lub ogrzewać (jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu pompy ciepła).

Klimatyzacja reguluje również czystość powietrza (jest to zasługą filtrów mechanicznych, antybakteryjnych, jonizatorów), pole prędkości powietrza oraz wilgotność względną powietrza. Dlatego, aby móc poprawić warunki termiczno-wilgotnościowe w domu, polepszyć jakość powietrza, dobrze jest zaopatrzyć się w klimatyzator. Na szczęście, na rynku znajduje się szeroki wybór tego typu urządzeń, co sprawia, że łatwo można wybrać odpowiedni model, czyli taki, który odpowiada aktualnym potrzebom i oczekiwaniom domowników.

Podział klimatyzatorów ze względu na ilość jednostek wewnętrznych

System split składa się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej. Oba urządzenia łączą rurociągi chłodnicze, które pozwalają na transport czynnika chłodniczego. System split (np. z linii MIRAI marki Toshiba) służy do klimatyzowania jednego pomieszczenia.

Układ multi-split swoim działaniem obejmuje kilka pomieszczeń. Daje możliwość podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Takie rozwiązanie wykorzystuje się zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, jak i w restauracjach, hotelach, biurach czy obiektach handlowych. Praca tego systemu w poszczególnych pomieszczeniach może być zróżnicowana, zarówno pod względem prędkości obrotowej wentylatora, jak i temperatury. Co więcej, każdą z jednostek wewnętrznych można sterować przy pomocy sterownika naściennego bądź przy użyciu bezprzewodowego pilota.

W systemach split i multi-split wykorzystuje się obecnie technologię inwerterową. Dzięki niej istnieje możliwość dostosowania pracy sprężarki do bieżącego zapotrzebowania na chłodzenie bądź grzanie. Inwerter pozwala też na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, zapewnia cichą pracę urządzenia oraz sprawia, że wahania temperatury w pomieszczeniu nie są już problemem.

Podział klimatyzatorów z uwagi na rodzaj jednostki wewnętrznej

Najpopularniejsze i najpraktyczniejsze są jednostki ścienne, które są przystosowane do pracy w pomieszczeniach o różnorodnym zastosowaniu. Atutem tych urządzeń jest szybki montaż. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora ściennego montowana jest na wybranej przez użytkownika ścianie. Tymczasem jednostka zewnętrzna montowana jest z reguły na balkonie (np. na balustradzie lub ścianie zewnętrznej), rzadziej na dachu lub w piwnicy. Dzięki pilotowi można nimi sterować zdalnie. Ich zaletą są również filtry, które oczyszczając powietrze z kurzu, pyłków, szkodliwych bakterii, poprawiają jego jakość. Polecane są alergikom, astmatykom, osobom, którym zależy na własnym zdrowiu, zdającym sobie sprawę z aktualnej kondycji środowiska.

Mniej popularne w obiektach mieszkalnych są klimatyzatory kasetonowe, z których strumień powietrza rozchodzi się na 4 strony. Montowane są one w suficie. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest równomierność nadmuchu. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie sufit jest podwieszany. Przestrzeń międzysufitowa pozwala ukryć instalację chłodniczą i część klimatyzatora, dzięki temu użytkownik widzi wyłącznie estetyczną “kratkę” panelu nawiewnego. Tego typu klimatyzatory znacznie częściej, niż w domach, montowane są w biurach czy restauracjach.

Gdy nie ma miejsca na zamontowanie klimatyzatora ściennego można zdecydować się na klimatyzator kanałowy, w którym powietrze (chłodne lub ogrzane) rozprowadzane jest kanałami do pomieszczenia. Jest to klimatyzacja niewidoczna (największa zaleta tego urządzenia), użytkownik widzi tylko kratkę, przez którą przechodzi powietrze. W tym przypadku urządzenie chłodzące znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, np. na poddaszu. Klimatyzacja kanałowa jest praktycznie bezgłośna, co ma wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym działa. Ponadto można ją połączyć z ogrzewaniem i systemami wentylacji mechanicznej. Klimatyzator kanałowy coraz częściej stosowany jest w domach jednorodzinnych, cieszy się też dużą popularnością w pomieszczeniach biurowych.

Źródło: https://clima.com.pl

You might also like