Co uwzględnia całodobowa opieka nad seniorami?

Ciągła, skomplikowana i odpowiedzialna opieka nad seniorami stanowi dużą trudność dla wielu rodzin. Wyważenie życia zawodowego, prywatnego i nieustannego dbania o bliskiego seniora bywa często niemożliwe. W tym miejscu z pomocą przychodzą instytucje takie jak dom opieki dla osób starszych, który proponuje opiekę całodobową.

Co to jest opieka całodobowa?

Opieka całodobowa to model troski, w którym senior ma zapewnioną 24-godzinną obecność opiekuna. Termin ten może być mylący, bo sugeruje non-stop pracę opiekuna, co oczywiście nie jest prawdą. Rolą opiekuna w ramach całodobowej opieki jest zapewnienie pełnego nadzoru i bezpieczeństwa seniorowi, układanie harmonogramu dnia w taki sposób, aby uwzględniać potrzeby starszej osoby, jednocześnie pozostawiając miejsce na odpoczynek i regenerację.

Jakie zadania realizuje opiekun w ramach opieki całodobowej?

Do podstawowych obowiązków opiekuna zaliczają się bezpośrednie sprawowanie opieki nad seniorem, podawanie leków, prowadzenie domu, robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, oraz pomoc przy codziennych czynnościach, takich jak toaleta czy spacery.

Ważnym elementem opieki jest również dotrzymywanie towarzystwa, co ma nieocenione znaczenie dla dobrostanu psychicznego seniora. Opiekun jest nie tylko pomocnikiem w codziennych obowiązkach, ale także przyjacielem, osobą, z którą starszy człowiek może porozmawiać, podzielić się swoimi zainteresowaniami, uczestniczyć w różnych aktywnościach.

Czy opieka całodobowa to tylko praca dla opiekuna?

Opieka całodobowa to nie tylko praca, ale też powołanie, zamiłowanie i poświęcenie się potrzebującej osobie. Opiekun, który zamieszkuje z podopiecznym, staje się częścią rodziny, a jego codzienna praca to nie tylko opieka nad seniorem. Z dnia na dzień jego relacje z rodziną są coraz bliższe, a on sam staje się przyjacielem rodziny.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby wybór opiekuna był dokładnie przemyślany. Najlepiej, gdy jest to osoba z doświadczeniem i odpowiednim podejściem do osób starszych. Dobre domy opieki dla osób starszych oferują możliwość wyboru odpowiedniego opiekuna, który będzie spełniał oczekiwania rodziny i podopiecznego.

Co jeszcze jest ważne w całodobowej opiece nad seniorami?

Kiedy mówimy o opiece całodobowej nad seniorami, warto pamiętać, że to nie tylko praca opiekuna. W domu opieki dla osób starszych personel medyczny, dietetyk, fizjoterapeuta i psycholog są na bieżąco dostępni. Praca zespołowa tych specjalistów zapewnia kompleksowe wsparcie dla seniora.

Ważnym aspektem jest także zapewnienie seniorom możliwości utrzymania aktywności społecznej i fizycznej. Plan dnia w domu opieki jest tak ułożony, aby umożliwić uczestnictwo w różnorodnych zajęciach, takich jak gimnastyka, warsztaty artystyczne czy spotkania z muzyką.

Całodobowa opieka nad seniorami w domu opieki, to kompleksowe podejście do potrzeb starszej osoby. Dostosowanie obowiązków do stanu seniora, możliwość wyboru odpowiedniego opiekuna, wsparcie wielu specjalistów oraz zapewnienie aktywności to kluczowe elementy, które gwarantują najwyższą jakość opieki.