Fitness dla seniora – jakie korzyści może przynieść?
Zalecenia dotyczące zdrowego odżywania akcentują ważną rolę aktywności fizycznej. Bez zdrowego ruchu nawet najbardziej racjonalnie prowadzona dieta nie spełni swojej roli – ochrony przed chorobami i wsparcia ogólnego stanu organizmu. W przypadku osób starszych warto postawić na fitness dla seniora, który utrzyma ciało w dobrej kondycji, a także zadba o psychikę.
Kompleksowe podejście do ruchu
Aktywny senior jest zdrowy i szczęśliwy. Ma ochotę na ciekawe spędzanie czasu, poświęca się swoim pasjom, poznaje nowych ludzi, zdobywa nowe umiejętności. Świetną drogą do tego może być fitness dla seniora, czyli nieinwazyjny, nie wysiłkowy ruch. Przynosi on wiele korzyści. Są to między innymi:
- regulacja ciśnienia tętniczego,
- polepszenie procesu krążenia krwi, co zmniejsza ryzyko udaru czy zatorów żylnych,
- dotlenienie mózgu – poprawa koncentracji i pamięci,
- regulowanie poziomu glukozy,
- uwolnienie hormonów – endorfin, dopaminy, serotoniny – co daje energię i poczucie zadowolenia,
- poprawa pracy serca,
- wzmocnienie stawów i poprawa ruchomości stawów.
Jak mogą ćwiczyć seniorzy
Fitness dla seniora powinien być dopasowany do wieku i uwzględniający istniejące choroby. Inaczej powinno się planować ćwiczenia w przypadku osób z nadciśnieniem, a inaczej np. – cukrzyków. Trening może być też ukierunkowany na prewencję określonych chorób. Fitness może być tak przemyślany, aby położyć nacisk głównie na ćwiczenia kręgosłupa lub na trening kolan – w przypadku gdy pojawia się ryzyko chorób związanych z określoną częścią ciała. Mało tego – fitness dla seniora może zadziałać profilaktycznie nawet na demencję czy choroby serca, jeśli nie likwidując zachorowanie, to przynajmniej bardzo odsuwając je w czasie. Ćwiczyć można indywidualnie lub grupowo, przy czym druga opcja to szansa na poznanie innych osób w podobnym wieku, które mają podobne wartości – również troszczą się o zdrowie i dążą do utrzymania wysokiej jakości życia. Jaki trening może robić senior/seniorka?
Ćwiczenie rozciągające
To podstawa do tego, aby ciało zapamiętało ruch, polubiło go i chciało do niego wracać. Bez rozciągania nie powinno się robić żadnych ćwiczeń. Trening jest prosty, bo chodzi o to, by rozluźnić mięśnie, wybić je z ustalonego rytmu i nadać im nowy. Rozciągnie warto robić codziennie, chociażby wstając rano z łóżka przyciągnąć naprzemiennie nogi do klatki lub już na stojąco – wyciągając ręce wzdłuż ciała i robiąc delikatne skłony w bok.
Lekki aerobik dla seniorów
Po rozciągnięciu można postawić na lekki aerobik. Może to być nawet delikatny step aerobik, przy czym step powinien mieć kilka poziomów wysokości, aby senior mógł wybrać taki, który będzie mu pasował. Aerobik w rytm muzyki zawsze powinien uwzględniać kondycję seniora. Nie powinien być zbyt wysiłkowy.
Ćwiczenia na mięśnie brzucha lub na rwę kulszową
Fitness dla seniora może być ukierunkowany na poprawę konkretnego problemu, który nam przeszkadza. Mogą to być np. dolegliwości gastryczne, nietrzymanie moczu, otyłość brzuszna czy ból wynikający z rwy kulszowej lub też innego rodzaju nerwobóle, nawet te migrenowe. Sprofilowane pod tym kątem, zindywidualizowane treningi mogą zdziałać prawdziwe cuda.