MiastoStoleczne.pl

Jakie wady zgryzu występują najczęściej?

Wady zgryzu powstają zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, wywołane takimi czynnikami jak m.in. nieprawidłowe ułożenie dziecka podczas snu, nieprawidłowe karmienie piersią, ssanie kciuka warg, przygryzanie przedmiotów, wady genetyczne. Większe wady mogą powodować w przyszłości trudności w codziennym funkcjonowaniu np. w mowie, przy jedzeniu, a nawet podczas oddychania. Ważne jest, więc, żeby odpowiednio wcześnie zareagować, żeby zniwelować wadę i zapobiec komplikacjom w przyszłości. Oczywiście dorośli również modą podjąć się korekcji. Większość osób borykających się z takim problemem może zdecydować się na leczenie wad zgryzu, jednak tutaj sposób leczenia również zależy od typu i rodzaju wady. Można wyróżnić wiele rodzajów wad. Poniżej krótko charakteryzujemy te najczęściej spotykane.

Rodzaje wad zgryzu

Najczęściej występującą wadą zgryzu jest tyłozgryz, który charakteryzuje się cofnięciem dolnej szczęki. W najgorszym przypadku może dojść nawet do zniekształcenia siekaczy. Osoby z tym problemem miewają trudności w wymowie głosek s, z, c, z i dz.

Przeciwieństwem tej wady jest przodozgryz, czyli sytuacja, kiedy dół szczęki jest wysunięty naprzód, a dolne uzębienie nachodzi na górne. Z profilu tej osoby widać również wyraźne wysunięcie brody i dolnej wagi do przodu. W momencie, gdy w nie wszystkie dolne zęby zachodzą na górne mamy do czynienia ze zgryzem krzyżowym.

Jeśli zaś zęby nie stykają się ze sobą (siekacze), to wówczas jest to zgryz otwarty. Jest to wyjątkowo uciążliwe zniekształcenie, gdyż nie tylko pozbawia możliwości poprawnej wymowy spółgłosek, ale również utrudnia spożywanie pokarmów, powoduje zniekształcenia twarzy, zaburzenia w napięciu mięśni żujących, warg i języka.

Kolejnym zniekształceniem jest zgryz głęboki, występujący w sytuacji, kiedy górne zęby w większości lub całkowicie przysłaniają dolne.

Oprócz wymienionych wad są jeszcze stłoczenia zębów, w momencie, gdy są one za duże w stosunku do zębodołów i nie mieszczą się w szczęce lub zęby odseparowane, jeśli miejsca w żuchwie jest za dużo – występują wtedy szpary między zębami.

Profilaktyka i leczenie

Problemami związanymi z wadami zgryzu i zniekształceniami zębów zajmuje się ortodoncja. Leczenie podejmowane jest u dzieci, które mają już stałe uzębienie i powinno średnio trwać od około 1,5 roku do 3 lat, aczkolwiek zależy to również od stopnia zniekształcenia. Niektóre wady da się całkowicie usunąć w krótszym czasie, a niektóre mogą być na tyle kłopotliwe, że będą wymagały zabiegu chirurgicznego. W większości przypadków jednak ortodonta zaleci leczenie za pomocą aparatów do zębów, które są coraz skuteczniejsze.

Aparaty na zęby

W zależności od stopnia zniekształcenia ortodonta może zalecić różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Przymocowane stale do zębów na cały okres leczenie są aparaty stałe. Przyklejane są one po zewnętrznej stronie uzębienia i zbudowane są z charakterystycznych zamków. Są możliwe opcje aparatów metalowych lub ceramicznych, kryształowych tzw. aparatów estetycznych, które nie są tak widoczne. Koniecznością są oczywiście częste wizyty kontrolne, podczas których lekarz ocenia progres w leczeniu.

Przy małych wadach proponowane są natomiast aparaty ruchome, które używane są w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia; im dłużej, tym lepszy efekt.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest aparat lingwalny, który z budowy przypomina tradycyjny, lecz umieszcza się go po wewnętrznej stronie zębów. Często jednak jego noszenie wykluczają takie czynniki jak gromadzący się kamień na zębach po wewnętrznej stronie, zbyt niskie zęby. Może on powodować duże problemy z wymową i dłużej zajmuje przyzwyczajenie się do niego.

Leczenie wad zgryzu niestety do tanich nie należy, jednak jest skuteczne i może zapobiec powstaniu innych chorób w jamie ustnej takich jak próchnica czy gromadzenie się kamienia nazębnego. U wielu osób poprawia również kształt szczęki, wygląd twarzy, a przede wszystkim poprawia komfort w codziennych czynnościach.

źródło: mcs-przychodnia.pl – gabinet stomatologiczny

 

You might also like