MiastoStoleczne.pl

Jakie akcesoria będą niezbędne podczas pielęgnacji drzewka Bonsai?

Bonsai to pochodząca z Azji sztuka miniaturyzowania drzew i krzewów. Rośliny sadzone są najczęściej w płaskich, ozdobnych donicach lub pojemnikach. Tworzenie i pielęgnacja drzewek Bonsai polega na ich wieloletnim precyzyjnym przycinaniu i formowaniu. Do tego celu wykorzystywane są specjalistyczne akcesoria, które znacząco ułatwiają pielęgnację skarłowaciałej rośliny.

Narzędzia do kształtowania drzewka

Kształtowanie drzewek bonsai to niełatwe zadanie, które wymaga cierpliwości, a także znajomości odpowiednich metod formowania. Najważniejsza technika dotyczy przycinania rośliny. Należy to robić w taki sposób, aby tworzone Bonsai w jak największym stopniu przypominało duże dorosłe drzewo. Do cięcia gałęzi najlepiej nadają się specjalistyczne ostre nożyce wykonane z najwyższej jakości stali. Dzięki ich zastosowaniu rany po odciętych gałęziach goją się znacznie szybciej niż w przypadku używania zwykłego sekatora. W zależności od potrzeb stosuje się krótkie lub długie nożyce do cięcia gałęzi, a także odpowiednio wyprofilowane nożyczki do cięcia liści i pąków.

Kolejną techniką wykorzystywaną przy tworzeniu drzewek Bonsai jest drutowanie. Polega ono na owijaniu wybranych gałęzi drutem w celu ich wygięcia w pożądanym kierunku. W przypadku początkujących zaleca się korzystanie z drutu aluminiowego. Osoby bardziej doświadczone mogą zdecydować się na materiał wykonany z miedzi. Stosowanie tej techniki kształtowania drzewka ułatwiają specjalistyczne narzędzia, takie jak nożyce do przecinania drutu oraz kombinerki do jego nawijania bądź zdejmowania.

Wraz ze wzrastaniem rośliny, niezbędne jest jej przesadzanie do większej donicy. Podczas przesadzania warto sięgnąć po takie narzędzia jak kleszcze to cięcia korzeni, siatkę do przygotowywania podłoża, a także miotełkę kokosową do jego wygładzania. Aby ziemia była odpowiednio ubita stosuje się bambusowe patyczki lub szpatułkę wykonaną z tworzywa sztucznego.

Narzędzia ułatwiające stosowanie technik martwego drzewa

Aby miniaturowe drzewko Bonsai bardziej przypominało dorosłe drzewo rosnące w naturze, stosuje się techniki postarzania drewna jin i shari. Technika jin polega na tworzeniu fragmentów uschniętych gałęzi. Stosuje się ją w przypadku drzew iglastych. Shari z kolei polega na usuwaniu kory z głównego pnia. W przypadku zwykłych drzew efekt pnia bez kory powstaje najczęściej po odłamaniu się gałęzi. Do uzyskania takich efektów wykorzystuje się takie narzędzia jak dłuta snycerskie, kleszcze do rozdzielania gałęzi, a także kaczki z zakrzywionymi końcówkami.

Prawidłową pielęgnację drzewka Bonsai znacząco ułatwia konewka umożliwiająca odpowiednie dawkowanie wody, a także stolik obrotowy. Podczas podlewania należy dokładnie zmoczyć podłoże, aby nawodnić cały system korzeniowy. Korzystanie z obrotowego stolika szczególnie przydaje się podczas przycinania i drutowania gałęzi. Dzięki niemu nie trzeba nieustannie obracać doniczki. Do usuwania uschniętych liści, igieł lub pojawiających się chwastów świetnie nadaje się metalowa pęseta. Podczas pracy z drzewkiem przydaje się również pasta do zabezpieczania ran oraz witamina B1 wzmacniająca roślinę po przesadzeniu.

Tworzenie drzewka Bonsai to niełatwe zadanie, które wymaga wiedzy, cierpliwości, a także zastosowania specjalistycznych narzędzi. Wzrost popularności tej azjatyckiej sztuki miniaturyzacji roślin sprawia, że obecnie bez trudu znaleźć można wysokiej jakości akcesoria niezbędne do kształtowania drzewka.

You might also like