MiastoStoleczne.pl

Czy warto zainstalować zewnętrzne oświetlenie w ogrodzie?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych z ogródkiem, ale coraz częściej również deweloperzy projektujący część wspólną dla mieszkańców danej inwestycji, decydują się na zainstalowanie oświetlenia zewnętrznego. Powody mogą być różne. Jakie zalety ma montaż oświetlenia zewnętrznego w ogrodzie? I jak zaoszczędzić na energii elektrycznej, jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie?

Zalety oświetlenia zewnętrznego

Montaż oświetlenia zewnętrznego może znacząco uprzyjemnić nam spędzanie czasu na dworze nawet do późnych godzin. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sezonie grillowym. Ale to nie wszystkie zalety takiego rozwiązania. Oświetlenie ogrodowe może również znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo naszego gospodarstwa domowego. Dobrze oświetlony teren zazwyczaj jest informacją dla innych osób, że jest nadzorowany i prawdopodobnie ktoś aktualnie się na nim znajduje. Przy zastosowaniu automatów zmierzchowych (wyłączników zmierzchowych) system może załączać i wyłączać oświetlenie automatycznie, nawet gdy nie ma nas w domu, imitując naszą obecność. Oprócz tego wpływa na bezpieczeństwo nas samych i naszych gości, pozwalając dokładnie zauważyć, gdzie znajdują się elementy, o które moglibyśmy się potknąć. Dzięki lampom ogrodowym zdecydowanie łatwiej poruszać się po posesji.

Z pewnością zalety oświetlenia zewnętrznego docenią też osoby lubiące pracę w ogrodzie lub majsterkowanie, którym pozwoli ono na wydłużenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Jedną z oczywistych zalet są również znaczne walory estetyczne, jakie wnosi montaż oświetlenia zewnętrznego. Różnorodność modeli i wzorów lamp, kinkietów, reflektorów, oprawek, spotów świetlnych czy słupków oświetleniowych dostępnych na rynku pozwoli nam nie tylko oświetlić swoją posesję, ale również ją udekorować. Mamy tutaj szeroki wachlarz możliwości, zarówno pod względem barwy emitowanego światła i jego jasności.

Ile to wszystko kosztuje?

Jeszcze do niedawna myśląc o wieloelementowym oświetleniu zewnętrznym, podświadomie mogliśmy się martwić o rachunki za prąd. Obecnie nie jest to już tak drogi w utrzymaniu element wyposażenia. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu energooszczędnych źródeł światła głównie opartych na technologii LED możliwe jest oświetlenie dużych powierzchni stosunkowo niewielkim kosztem. Kolejne oszczędności możemy uzyskać dzięki zastosowaniu wysokiej klasy wyłączników zmierzchowych, które automatycznie włączą oświetlenie, gdy zapadnie zmrok, jak i wyłączą je wraz z nadejściem świtu. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego świecenia w ciągu dnia. Największym więc wydatkiem pozostaje zakup odpowiednich lamp i żarówek oraz późniejsze połączenie całej instalacji. Na szczęście jest to wydatek jednorazowy.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup i montaż oświetlenia zewnętrznego, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które znacząco poprawią jego bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jedną z podstawowych rzeczy, na jaką warto zwrócić uwagę, jest odporność na wilgoć, najlepiej potwierdzoną odpowiednim certyfikatem — co najmniej IP67, a najlepiej IP68. Ponadto warto zainwestować w lepszej jakości materiały, z których lampy są wykonane, tak aby móc wykorzystywać je przez lata. Dobrym wyborem będzie stal nierdzewna, aluminium lub wysokiej jakości polipropylen. Wtedy pozostaje nam wyposażyć zestaw w energooszczędne żarówki i podłączyć instalację z automatem zmierzchowym, by cieszyć się komfortową i ekonomiczną eksploatacją przez lata.

Inspirowane: Pollin.pl – przekaźnik czasowy

You might also like