MiastoStoleczne.pl

Jakie narzędzia ogrodowe pozwolą odpowiednio przygotować drewno na opał? 

Przygotowanie opału na zimę może być czasochłonnym i niełatwym zadaniem. Wystarczy jednak sięgnąć po odpowiednie narzędzia, a proces ten stanie się dużo łatwiejszy. Oto kilka sprawdzonych wskazówek, dzięki którym komfort pracy przy drewnie będzie na wyciągnięcie ręki.

Bezpieczne rąbanie drewna

To pozornie łatwa czynność, lecz wymaga odpowiedniej siekiery rozłupującej, bardzo wysokiej precyzji oraz przede wszystkim zachowania norm bezpieczeństwa. Należy więc uważać, aby kawałek drewna nie zranił skóry oraz nie dostał się do oczu, więc najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ubrania ochronnego, specjalnych gogli, rękawic, kasku oraz wysokiej jakości obuwia z zabezpieczeniem.

Ponadto siekiera rozłupująca powinna wyróżniać się bardzo wysoką ergonomią i gwarantować pewny chwyt. Po odpowiednim wyborze sprzętu oraz środków ochronnych pozostaje już tylko rozpocząć pracę. Najlepszą techniką będzie rozłupywanie drewna na dużym i szerokim pniaku, usytuowanym równo na płaskim podłożu. Jego powierzchnia musi być twarda, gdyż w przeciwnym razie siła uderzeń zmniejszy się.

Bezpieczną praktyką jest ustawienie się o minimum 40 cm od pniaka. Dzięki temu przy nietrafieniu w drewno siekiera rozłupująca uderzy właśnie o pniak, a nie o nogi. Ponadto podczas rąbania nie wolno przytrzymywać drewna, gdyż grozi to bardzo poważnym niebezpieczeństwem. Przy sękatych kawałkach celować należy w sęk, natomiast duży pień warto rozłupywać po kawałku. Jeśli nie uda się rozłupać fragmentu drewna, a siekiera wbije się w niego głęboko, wystarczy ją odwrócić i uderzyć drugą jej stroną o pniak.

Transportowanie drewna

Po rąbaniu drewna warto je przetransportować w odpowiednie miejsce. Jeżeli proces ten dzieje się w drewutni, wystarczy przenieść kawałki i ostrożnie ułożyć je, w taki sposób, aby następnie móc bez problemu po nie sięgnąć. Jeśli jednak sytuacja wymaga szybkiego przetransportowania drewna do domu, najlepiej zrobić to za pomocą taczki.

Ponadto należy w dwóch różnych miejscach ułożyć duże fragmenty oraz te najmniejsze, przecinane brzeszczotem do drewna i przeznaczone na podpałkę. Korę oraz najdrobniejsze elementy warto posprzątać i utworzyć kupkę. W tym celu sprawdzą się grabie. Należy pamiętać, że kora znakomicie sprawdzi się jako materiał na ściółkę.

Przygotowanie drewna na rozpałkę

Jak wspomnieliśmy do przygotowania rozpałki posłuży funkcjonalny brzeszczot do drewna. To zasługa bardzo wysokiej precyzji, na jaką pozwala narzędzie. Jednak o jego wyborze nie może decydować przypadek. W dobrym sklepie z akcesoriami ogrodowymi każdy może znaleźć zarówno model przeznaczony do suchego, jak i mokrego drewna. Przed dokonaniem zakupu warto więc rzucić okiem na rodzaj uzębienia, a także długość. Dzięki temu brzeszczot do drewna sprawdzi się wręcz perfekcyjnie i zapewni komfortową pracę każdego dnia. W razie wątpliwości związanych z zakupem i wyborem narzędzi dobrze jest poprosić o pomoc doświadczoną obsługę sklepu.

You might also like