MiastoStoleczne.pl

Szkło laminowane – idealne do elementów wykończenia wnętrz

W wielu różnych konstrukcjach szklanych, służących zarówno jako wyposażenie wnętrz, ale także tych tworzących architektoniczne struktury stosuje się szkło laminowane. Niewątpliwie użytkowanie go przynosi wiele korzyści. Szkło laminowane nazywa się również szkłem warstwowym, bowiem bazuje na dwóch bądź więcej taflach szkła, które łączy się przy pomocy jednej warstwy folii PVB, albo używając żywicy chemoutwardzalnej, którą wyróżnia wysoka wytrzymałość. Poza folią PVB stosuje się również folię EVA. Zwykle szkło i folię mogą charakteryzować różne grubości i właściwości. Szkło laminowane znajduje szerokie zastosowanie – można go używać nawet w kuchniach bądź łazienkach, choćby jako ozdobę w kuchni zamiast płytek ceramicznych oraz w formie szklanej kabiny prysznicowej.

Mocne strony szkła laminowanego

Niewątpliwie wysoka popularność warstwowego szkła bazuje na korzyściach, jakie przynosi ich używanie. Warto zacząć od tego, iż szkło laminowane jest bezpieczne. Zwykłe szkło jest kruche i po rozbiciu rozpada się na mnóstwo ostrych kawałeczków. Niestety mogą one spowodować poważne urazy, a niekiedy nawet i niosą śmierć. Odporność na uderzenia oraz zwiększona, szeroko rozumiana, wytrzymałość niezaprzeczalnie przemawiają za jego zastosowaniem. Owe folie, które łączą poszczególne tafle, pochłaniają energię jakiegokolwiek uderzenia oraz zwiększają trwałość szkła warstwowego. Jeśli natomiast ostatecznie dojdzie do rozbicia, wówczas fragmenty stłuczonej szyby będą przylegały do warstwy pośredniej, przy czym nie zmienią swego położenia. Jako warstw często używa się szkła hartowanego, a także szkła wzmacnianego termicznie. Co więcej szkło laminowane może choćby przez pewien czas powstrzymać włamywaczy, którzy upodobali sobie rozbijać szyby, aby dostać się do klamek w drzwiach oraz w oknach. Nawet kiedy któryś ze szklanych tafli zostanie zbity, to folia wciąż utrzymuje szybę w całości. Zdecydowanie warto wspomnieć także o tym, iż tego rodzaju szkło może zostać wzmocnione w ten sposób, iż sprosta ostrzałowi z broni palnej. Szkło laminowane może być zastosowane w miejscach o wysokim stopniu zagrożenia – co jest zasługą perspektywy pozwalającej na zastosowanie szyb z różnych materiałów folii, o różnej grubości i różnych typów szkła. Z innych zalet szkła laminowanego wymienia się choćby kontrolę energii słonecznej; chodzi tutaj o zabarwienie szkła, dzięki czemu można zmniejszyć ciepło, jakie dociera wraz z promieniowaniem słonecznym, co z kolei pozwala na zaoszczędzenie na klimatyzacji. Także warto wspomnieć o izolacji akustycznej, kontroli promieniowania UV, różnorodności i wysokiej estetyce szkła laminowanego.

Szkło laminowane we wnętrzach

W łazienkach coraz popularniejsze stają się kabiny prysznicowe ze szkła laminowanego – w dodatku z nadzwyczajnymi grafikami. Pozwala to na uzyskanie wyśmienitego efektu połączenia barwnej estetyki z intymnością, na której przecież wszystkim zależy. Kabiny prysznicowe szklane doskonale uzupełniają wnętrza wszystkich łazienek. Nadają im ponadczasowy, przestrzenny charakter. Takiego rodzaju kabiny są niezwykle praktyczne, odznaczają się nowoczesnością oraz niebywałą estetyką. Standardowe produkty dostępne na rynku nie zawsze spełniają oczekiwania klientów. Ważne jest, aby w łazienkach czuć się bezpiecznie, a bez wątpienia za bezpieczne uchodzi właśnie szkło warstwowe. Warto się zastanowić nad szkłem laminowanym w prysznicu, bowiem w połączeniu z możliwością wtłoczenia pomiędzy warstwy grafiki daje ono niespotykane efekty. Kabiny prysznicowe szklane mogą również zostać przyozdobione przeróżnymi obrazami na powierzchni szkła. Materiał ten wykorzystuje się również do tworzenia całych zabudów szklanych – ścianek działowych, balustrad, a także drzwi.

You might also like