MiastoStoleczne.pl

Zastosowanie różnych rodzajów drewna w konstrukcjach technicznych

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, także w perspektywie historycznej. Każdy gatunek drewna charakteryzuje się pewnymi unikalnymi cechami umożliwiającymi znacznie lepsze dopasowanie do konkretnego projektu. Odpowiednie powiązanie gatunku drewna z technikami mocowań okazuje się niezwykle opłacalne i wpływa na długoterminową wytrzymałość w budownictwie. Poniżej znajdziesz informacje techniczne o często stosowanych gatunkach drewna.

Jakie właściwości techniczne posiadają gatunki drewna i dlaczego to takie ważne przy projektowaniu?

Dąb bardzo często trafia do wykończenia wnętrza i wyróżnia się niezwykłą twardością. Z drugiej strony dla wykonawców dąb to drewno stosunkowo trudne w obróbce, dlatego przy świadczeniu takich usług pojawia się problem wysokiej ceny, szczególnie w warunkach inflacji rosnącej z dnia na dzień. Dąb sprawdza się najlepiej w sektorze meblarskim i w tworzeniu unikalnych posadzek o ponadprzeciętnej wytrzymałości. Modrzew natomiast to drewno wyraziste i widoczne w wykończeniu wnętrz – boazerie. Klonu używa się do produkcji drobnych elementów drewnianych, stosunkowo elastycznych. Klon sprawdza się u producentów zabawek drewnianych, często edukacyjnych. Nie chodzi jednak tylko o charakterystykę drewna, ale o wprowadzenie właściwych połączeń, które wytrzymają duże obciążenia eksploatacyjne w przyszłości. Śruby do drewna to niezbędnik każdego technika, nawet amatora.

Co wpływa na cenę obróbki drewna?

Śruby do drewna łączą się doskonale z technikami ciesielskimi, artystycznymi, najczęściej po wprowadzeniu do drewna żadnych połączeń nie widać. Im bardziej rzemieślnicze połączenie elementów drewnianych, tym większa cena produktu, dlatego warto kwestię zrównoważyć. W jaki sposób? Chodzi o wybór ekonomicznego drewna, łatwego w obróbce, elastycznego i o wykupienie śrub do drewna, które nie niszczą materiału po wprowadzeniu. To niestety trudna sztuka i wymaga dużego doświadczenia branżowego.

Drewno w nietypowych zastosowaniach

Wiele gatunków drewna posiada unikalne zastosowania w modelarstwie, przemyśle lotniczym. Balsa, czyli drewno białe to popularne rozwiązanie przy budowie jednostek pływających, często luksusowych. Heban stanowi podstawę do tworzenia mebli luksusowych, o barwie ciemnej, ale z hebanu produkuje się również wiele instrumentów muzycznych. Drewno posiada też oryginalne właściwości, w tym kurczenie, paczenie, ścieralność, barwę. Trudno spotkać taki sam element drewna, dlatego to materiał tak bardzo lubiany przy aranżacjach wnętrz. Właściwe przechowywanie i łączenie drewna to podstawa do uzyskania wysokiej wartości konstrukcji.

Dlaczego warto stosować wysokiej klasy połączenia w drewnie?

Śruby do drewna wpływają bezpośrednio na wytrzymałość konstrukcji i na długoterminową użyteczność, dlatego nie warto na nich oszczędzać. W pracach technicznych szczególnie przydają się śruby do drewna odporne na korozję, gładko wchodzące do materiału, z możliwością maskowania.

You might also like