MiastoStoleczne.pl

Czy da się zapobiec suchości pochwy?

Suchość pochwy stanowi częstą dolegliwość u kobiet w okresie pokwitania. Przykra dolegliwość może jednak dotknąć również kobiety. W jaki sposób radzić sobie z objawami suchości pochwy? Jak można zapobiec takim stanom w przyszłości? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego poradnika.

Jakie są objawy suchości pochwy?

Za główną przyczynę suchości pochwy uznaje się zbyt niski poziom estrogenów. Na jego niedostateczną ilość może wpływać zarówno źle dobrana dieta, jak również stosowanie drażniących środków higienicznych czy płynów do prania. Suchość pochwy można rozpoznać po następujących objawach:

  • regularne uczucie pieczenia i swędzenia,
  • suchość warg sromowych,
  • odczuwanie bólu podczas stosunku,
  • występowanie upławów,
  • nawracające infekcje pochwy.

Warto też wspomnieć, że suchość pochwy często skorelowana jest również ze zmianami hormonalnymi. Dolegliwość może więc dotyczyć zarówno dorastających dziewcząt, jak również kobiet w ciąży. Bez względu na to w jakim wieku wystąpi suchość pochwy, jej objawy można dość szybko zniwelować. Wystarczy wybrać odpowiednie środki nawilżające pochwę.

Jak leczyć suchość pochwy?

Czynność, od której należy rozpocząć leczenie suchości pochwy to wizyta u lekarza. Ginekolog precyzyjnie wskaże przyczyny występowania przykrej dolegliwości np. infekcja grzybicza czy zmiany hormonalne. Po ustaleniu tego faktu, specjalista zaproponuje pacjentowi stosowne leki, podawane doustnie lub dopochwowo.

W przypadku częstych nawrotów suchości pochwy można również skorzystać z leków dostępnych bez recepty. Do najczęściej stosowanych w takim przypadku należą środki zawierające następujące substancje:

  • olejek z drzewa herbacianego,
  • wyciąg z rumianku,
  • glikogen,
  • kwas mlekowy,
  • kwas hialuronowy.

Preparaty przeznaczone do likwidacji suchości pochwy występują najczęściej w formie pigułek lub globulek podawanych dopochwowo. Na rynku znaleźć można również żele i maści nawilżające do pochwy, stosowane miejscowo oraz do środka.

Jak zapobiegać suchości pochwy?

Regularne dbanie o nawilżenie genitaliów jest kluczowe w procesie zapobiegania infekcjom w tych okolicach. Prawidłowe wydzielanie śluzu gwarantuje zabezpieczenie przed stanami patologicznymi, wywołanymi bakteriami czy grzybami. Suchości pochwy można zapobiec stosując delikatne płyny do prania, jak również stosowaniu odpowiednich preparatów kosmetycznych przeznaczonych do mycia miejsc intymnych. W zapobieganiu dolegliwości nieodzownym okazuje się również stosowanie lubrykantów na bazie wody czy aptecznych maści nawilżających do pochwy przed i po stosunku seksualnym.

W przypadku suchości pochwy występującej w okresie menopauzy, koniecznym może okazać się odwiedzenie gabinetu ginekologicznego. Specjalista nie tylko wskaże przyczynę problemu, ale również przepisze stosowne preparaty, które zapobiegają nawrotom przykrej dolegliwości w przyszłości. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się również wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego lub zastosowanie innego rodzaju zabiegu z dziedziny medycyny estetycznej.

You might also like