Dyskomfort w miejscach intymnych – jakie mogą być jego przyczyny?
Pieczenie, swędzenie i ból podczas oddawania moczu to problem wzbudzające poczucie wstydu i lęku o własne zdrowie. Skąd biorą się przykre objawy i czy należy się ich bać? Co robić, aby uniknąć ich występowania w przyszłości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego poradnika.
Suchość pochwy – co to takiego i jakie są objawy?
Problem suchości w okolicach intymnych może dotyczyć kobiety w każdym wieku. Zjawisko to objawia się zbyt niskim stopniem nawilżenia pochwy i sromu, czego dalszą konsekwencją są następującego rodzaju objawy:
- uczucie parcia na pęcherz,
- pieczenie i swędzenie okolic intymnych,
- zaczerwienienie pochwy i sromu,
- problem z oddawaniem moczu,
- ból podczas stosunku seksualnego,
- uczucie suchości.
Skąd bierze się suchość pochwy?
Suchość okolic intymnych to częsty objaw towarzyszący gwałtownym zmianom hormonalnym oraz obniżeniu stężenia estrogenów. Do takiego zjawiska może dojść nie tylko podczas menopauzy, ale również w okresie ciąży, a nawet dojrzewania. Wahania estrogenów występują również u niektórych kobiet chwilę przed okresem.
Należy mieć na względzie, że brak dodatkowego nawilżenia pochwy może doprowadzić nie tylko do wystąpienia wyżej opisanych dolegliwości. Nieleczona suchość pochwy zwiększa ryzyko infekcji wywołanej przez bakterie lub grzyby. W przypadku wystąpienia wyżej opisanych objawów nie należy się więc wstydzić. Dużo lepszym rozwiązaniem jest umówienie się na konsultacje do lekarza ginekologa.
Jak leczy się suchość pochwy?
Omawiane w niniejszym wpisie schorzenie może być leczone za pomocą różnego rodzaju preparatów. Jednym z najczęściej przypisywanych medykamentów jest maść na suchość pochwy, z uwagi na łatwą aplikację wśród kobiet w różnym wieku. Preparat tego typu powinien mieć skład bogaty w substancje nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy czy pantenol. Kremy na suchość pochwy nie mogą zawierać hormonów czy substancji aromatyzujących. W związku z tym warto zaznaczyć, że tradycyjny lubrykant erotyczny nie zastąpi maści na suchość pochwy dobranej przez lekarza.
Przykre dolegliwości można leczyć również za pomocą globulek lub tabletek. W zależności od przypadku, lekarz może też zaproponować pacjentce inny rodzaj terapii. Bez względu na rodzaj przepisanego środka, jego zadaniem jest nawilżenie pochwy i sromu oraz łagodzenie już powstałych podrażnień.
Jaki lek na suchość pochwy wybrać?
Jeśli suchość okolic intymnych jest powiązana z menopauzą, wygodnym rozwiązaniem są globulki dopochwowe. Pozytywnym aspektem stosowania preparatu jest krótki czas jego przyjmowanie. Terapia globulkami trwa jedynie siedem dni. Krem na suchość pochwy wymaga z kolei stosowania kilka razy w tygodniu. Tego typu preparaty nie zawierają hormonów, co stanowi ważną informację dla niejednej pacjentki. Należy jednak mieć na względzie, że preferowany rodzaj leku powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Dyskomfort w okolicach intymnych może być powiązany z występowaniem poważnego schorzenia. W przypadku pojawienia się pieczenia i suchości, nie należy więc zwlekać z wizytą w gabinecie ginekologicznym.