MiastoStoleczne.pl

Ulga dla ciała i duszy, czyli terapie manualne w roli głównej

Stres, przebyte traumy i napięcia kumulują się w organizmie, wpływając negatywnie zarówno na jego stan fizyczny, jak i psychiczny. Umiejętne rozładowanie napięcia zawsze przynosi zatem ukojenie i wyrównuje pracę narządów. Masaże to popularna metoda na odstresowanie ciała i duszy, jednak warto poznać inne metody, które poprzez delikatny dotyk potrafią przywrócić harmonię w organizmie.

Terapia krzyżowo-czaszkowa

Terapia krzyżowo-czaszkowa została wymyślona przez amerykańskich lekarzy. Założyli oni, że pod wpływem urazów, stresu i przeżyć traumatycznych, w organizmie tworzą się cysty energetyczne. Blokują one prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Terapia ta musi być realizowana przez przeszkolonych terapeutów, gdyż wpływa bardzo wszechstronnie na organizm ludzki.

Na czym polega terapia krzyżowo-czaszkowa?

Terapia krzyżowo-czaszkowa polega na serii nacisków, ucisków i trakcji poprzez dotyk. Są to techniki manualne, które dążą do przywrócenia fizjologicznego ruchu kości czaszki i kości krzyżowej. W ten sposób rozluźniają się powięzie, które mają znaczący wpływ na funkcjonowanie tkanek miękkich i narządów wewnętrznych. Dotyk jest bardzo delikatny, nie przekracza 5 gramów nacisku. Czas terapii to godzina, a atmosfera w pomieszczeniu musi być spokojna i cicha. Po zakończeniu terapii pacjent powinien poleżeć chwilę, by odczuć reakcję organizmu na wykonane procedury.

Wskazaniami do wykonania terapii krzyżowo-czaszkowej są różne schorzenia psychiczne, problemy neurologiczne, schorzenia układu kostno-mięśniowego, zaburzenia układu pokarmowego, zaburzenia endokrynologiczne, problemy z oddychaniem czy dolegliwości bólowe o niewiadomym pochodzeniu. To również doskonały sposób na rozładowanie stresu. Terapia wpływa również na podniesienie koncentracji i wydolność organizmu. Oczywiście istnieją jednak wyraźne przeciwwskazania do wykonania terapii, takie jak zapalenie opon mózgowych, guzy w czaszce, tętniaki, udar mózgu, wodogłowie czy wysoka temperatura.

Terapia manualna kręgosłupa

Terapia manualna kręgosłupa to z kolei znana metoda fizjoterapii. Uciskając odpowiednie punkty na ciele, fizjoterapeuta dociera do miejsc, które bolą i dzięki temu przywraca równowagę w mięśniach. Terapia manualna kręgosłupa to rodzaj masażu, który leczy choroby kręgosłupa, stawów i dolegliwości bólowe.

Terapia manualna – na czym polega?

Terapia uzależniona jest od dolegliwości i indywidualnych preferencji pacjenta. W przeciwieństwie do terapii krzyżowo-czaszkowej, masaż polega na szybkich i zdecydowanych uciśnięciach poszczególnych punktów na kręgosłupie. Dźwięk „łamanych kości” jest zupełnie normalny, gdyż wynika z przesunięć powierzchni stawowych na właściwe miejsca. Często odgłos spowodowany jest też usuwaniem powietrza, które gromadzi się w ciele.

Korzyści ze stosowania terapii manualnej kręgosłupa to przede wszystkim wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Bóle lędźwiowe, krzyżowe, napięcie mięśni, okolic miednicy, rwa kulszowa, migreny, wady postawy, zaburzenia snu – to wszystko pomaga złagodzić właśnie terapia manualna.

Należy jednak wspomnieć o przeciwwskazaniach do stosowania tego rodzaju terapii. Żylaki odbytu, osteoporoza, problemy z krzepliwością krwi czy nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego to sygnał, aby zasięgnąć opinii lekarza, przed podjęciem decyzji o poddaniu się terapii.

Obie terapie nie wymagają specjalnych przygotowań, jednak udając się do rehabilitanta, warto mieć przy sobie wyniki badań, które precyzyjnie określają stan zdrowia pacjenta. Doświadczony rehabilitant dodatkowo przeprowadzi wywiad z pacjentem i na tej podstawie podejmie decyzję o sposobie leczenia.

You might also like