MiastoStoleczne.pl

Układ chłodzenia w wózku widłowym – dlaczego jest tak ważny?

Jeżeli chcemy, aby nasze wózki widłowe pracowały bezawaryjnie przez długi czas, musimy regularnie sprawdzać ich stan techniczny i przeprowadzać niezbędne naprawy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na układ chłodzenia. Bez niego nie jest możliwe efektywne odprowadzanie ciepła z silnika spalinowego. W rezultacie może dochodzić do jego przegrzewania się i unieruchomienia wózka widłowego.

Z czego składa się układ chłodzenia w typowym wózku widłowym?

Układ chłodzenia znajdujący się w wózku widłowym jest stosunkowo podobny do tego, który można spotkać w samochodzie. Istnieją jednak pewne różnice. Wszystkie podzespoły układu są ze sobą złączone za pomocą specjalnych rur połączeniowych. Muszą one być nie tylko odporne na ciśnienie, ale również na wysoką temperaturę. W silniku napędzającym wózek znajduje się płaszcz wodny wraz z systemem kanalików, których zadaniem jest odbieranie ciepła z silnika. Nagrzany płyn jest transportowany za pośrednictwem węży do chłodnicy, w której jego temperatura zostaje obniżona. Istotną częścią całego układu chłodzenia jest pompa wody wózka widłowego. To właśnie ona odpowiada za wprawianie czynnika w ruchu i utrzymywanie jego stałego przepływu. Tak zbudowany układ chłodzenia znajdziemy zarówno w wózku widłowym, jak i w aucie osobowym. Pierwsza znaczącą różnicą jest obecność dodatkowych wentylatorów w chłodnicy. Ponieważ wózki widłowe nie poruszają się z dużą prędkością, chłodzenie samym pędem powietrza jest mało skuteczne. Stąd bierze się konieczność wymuszania przepływu powietrza przez chłodnicę.

Problemy wynikające z wadliwego układu chłodzenia

Głównym zadaniem układu chłodzenia w wózku widłowym jest utrzymanie optymalnej temperatury silnika spalinowego. Oznacza to przede wszystkim jej obniżanie, gdy zaczyna on się przegrzewać. Jednakże temperatura nie może być też za niska, gdyż wtedy silnik nie będzie pracował optymalnie i wzrośnie jego spalanie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wszystkie elementy układu chłodzenia działały poprawnie. Są to jedne z tych części do wózków widłowych, które wymagają szczególnie uważnej konserwacji. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do ich wymiany. Jeżeli zaczynamy mieć problemy z baterią w naszym wózku, przyczyną tego może być szwankujący układ chłodzenia. Wysoka temperatura może powodować, że akumulator nie ładuje się do pełni. Zamarznięty blok silnika lub chłodnica zazwyczaj wynika z niestosowania środka zapobiegającego zamarzaniu. Jeżeli nie zadbamy o tę kwestię przed nadejściem zimy, może dojść do poważnego uszkodzenia naszego wózka widłowego. Zaniedbania w tym zakresie zazwyczaj wiążą się z kosztownymi naprawami. Nie tylko temperatura może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu. Często niedocenianym zagrożeniem jest pył gromadzący się wewnątrz chłodnicy. Z uwagi na jego sezonowy charakter wielu właścicieli wózków widłowych zapomina się na niego przygotować. Jedynym rozwiązaniem jest dokonywanie okresowych przeglądów chłodnicy i usuwanie nagromadzonego pyłu. W przeciwnym razie nie będzie ona w stanie zapewnić efektywnego chłodzenia naszemu silnikowi spalinowemu i tym samym dojdzie do jego przegrzania.

Nie można nie doceniać znaczenia efektywnego układu chłodzenia dla sprawnego funkcjonowania wózka widłowego. Wszelkie uszkodzenia pompy wody lub chłodnicy mogą spowodować szybkie nagrzewanie się silnika napędzającego nasze wózki widłowe. Może to nas zmusić do przeprowadzenia kosztownych napraw. W skrajnych przypadkach niezbędna jest wymiana całego silnika. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych i regeneracja chłodnic, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zakup nowych części powinien być ostatecznością. Znacznie lepiej jest naprawiać i wydłużać żywotność poszczególnych elementów wózka widłowego.

You might also like