MiastoStoleczne.pl

Wiarygodność jako istotne kryterium wyboru dewelopera – z czego wynika?

Udało Ci się znaleźć świetne mieszkanie na rynku pierwotnym? Zanim wpadniesz w euforię, sprawdź wiarygodność dewelopera. Inaczej na drodze do własnego „M” możesz napotkać różne trudności. Co wziąć pod uwagę przy ocenie wiarygodności dewelopera? Dlaczego jedne firmy deweloperskie uznaje się za bardziej, a inne za mniej wiarygodne?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Jakie czynniki wziąć pod uwagę?

 Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Wśród najważniejszych wymienia się analizę informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy deweloper nie jest zadłużony, możesz też złożyć w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym wniosek o uzyskanie zaświadczenia, które potwierdzi, że dany podmiot nie zalega ze składkami i opłatami.

Jak jeszcze możesz sprawdzić wiarygodność dewelopera? Oto trzy czynniki, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć kłopotów.

Doświadczenie i liczba zrealizowanych projektów budowlanych

 

Im dłużej deweloper działa na rynku i im więcej projektów budowlanych zrealizował, tym lepiej. Długi staż świadczy o tym, że przedsiębiorstwo było dobrze zarządzane, gdyż pomimo zawirowań rynkowych udało mu się przetrwać. Wraz z dużą liczbą zrealizowanych projektów budowlanych sugeruje to, że deweloper cieszy się nie tylko chwilowym, lecz długotrwałym uznaniem.

Oprócz liczby zrealizowanych projektów budowlanych warto również sprawdzić, czy przedsiębiorca oddawał je na czas. Jeśli notorycznie się spóźniał, dlaczego w przypadku inwestycji, którą się interesujesz, ma być inaczej? To istotna kwestia, zwłaszcza jeśli kupujesz mieszkanie na etapie dziury. Ryzyko może się opłacić, ale też nie. Dlatego dobrze się zastanów, czy jesteś gotowy (gotowa) na ewentualne opóźnienia.

Opinie w internecie

 Reputacja w internecie to jeden z czynników, które warto wziąć pod uwagę, sprawdzając wiarygodność dewelopera. Do pewnego stopnia podpowiada ona, jak wygląda współpraca z firmą deweloperską. Pozostawionych w sieci opinii nie warto jednak brać za pewnik i jedyny wyznacznik wyboru przedsiębiorstwa. Bywa bowiem, że są one pisane przez konkurencję.

Pamiętaj, każdy ma prawo do błędu, nawet deweloper. Jeśli jednak na profilu firmowym pozostawia on nieprzychylne komentarze bez moderacji, może to oznaczać, że nie przejmuje się zdaniem klientów. Jeśli natomiast stara się odpowiedzieć na ewentualne zarzuty, dobrze to rokuje. Sugeruje bowiem, że deweloper nie zostawi Cię bez wyjaśnień, gdy coś pójdzie nie tak.

Wywiad środowiskowy

 Jeśli nie masz zaufania do opinii w internecie, możesz przeprowadzić wywiad środowiskowy. To czasochłonne zajęcie, ale da Ci pełniejszy obraz sytuacji. Jeśli to możliwe, porozmawiaj osobiście z mieszkańcami inwestycji, które deweloper wcześniej wybudował. Zapytaj o kontakt, terminowość, szybkość usuwania ewentualnych usterek oraz o to, jak mieszka się w obiekcie po kilku latach użytkowania.

W ramach wywiadu środowiskowego możesz udać również się na wybudowane przez dewelopera osiedla i sprawdzić stan budynków i ich otoczenie. Przyjrzyj się nie tylko materiałom, ale również układowi osiedla. Zobacz, czy w projekcie przewidziano miejsce na parkingi dla mieszkańców, rowerownię czy też plac zabaw. Sprawdź, jaka jest odległość pomiędzy budynkami i czy deweloper zadbał o wystarczającą ilość zieleni.

Zauważ jednak, że technologie budownictwa – podobnie jak oczekiwania klientów – nieustannie się zmieniają. Obiekty sprzed dekady nie będą prezentować się tak atrakcyjnie jak nowo wybudowane osiedla. Porównywanie dwóch różnych osiedli nie zawsze będzie mieć zatem sens.

Wiarygodność dewelopera można sprawdzić na różne sposoby. Wywiad środowiskowy, opinie w internecie, zrealizowane inwestycje – to tylko niektóre czynniki, które mogą Ci podpowiedzieć co nieco o tym, czy firma deweloperska jest rzetelna i wywiązuje się ze swoich umów. Jeśli w każdym z obszarów coś zawodzi, niech to będzie dla Ciebie sygnał ostrzegawczy.

You might also like