MiastoStoleczne.pl

Śruby rozprężne – czy wiesz, do czego służą?

W branży budowlanej wykorzystuje się różne rodzaje łączeń podczas stawiania rozmaitych konstrukcji, na przykład kamiennych i betonowych. Jednym z nich są śruby rozprężne. Stosuje się je także podczas produkcji maszyn. Są odporne na siły ścinające. Specyfika śrub rozprężnych pozwala na dostosowanie ich do indywidualnego projektu poszczególnych konstrukcji i maszyn.

Śruby rozprężne. Gdzie można je stosować?

Śruby rozprężne stosuje się w sytuacjach, gdy trzeba osiągnąć wysoką jakość łączeń i stabilność konstrukcji. Z tego powodu używa się ich w wielu warsztatach oraz przedsiębiorstwach budowlanych. Śruby rozprężne stosuje się także w kompresorach, silnikach, generatorach, turbinach oraz sprzęgłach napędu statków. Mogą być także wykorzystywane w otworach przelotowych i nieprzelotowych oraz zastępować kołki przenoszące obciążenia kotew fundamentowych.

Dlaczego śruby rozprężne są doceniane przez fachowców?

Główną cechą, która wyróżnia śruby rozprężne jest połączenie siły zaciskania oraz nadzwyczajnego rozprężania promieniowego w obrębie jednego systemu. Dzięki temu są szczególnie doceniane podczas konstruowania obracających się połączeń, gdzie muszą przenosić siły ścinające, na przykład w połączeniach sprzęgłowych lub współosiowych.

Specjalna odmiana śrub rozprężnych, którą stosuje się w turbinach.

Śruby hydrauliczne, to unikalny rodzaj tego typu produktów, może być stosowany w turbinach wszelakiego typu, szczególnie w połączeniach sprzęgłowych. Śruby hydrauliczne są alternatywą dla tzw. śrub „pasowanych”, które potrafią powodować poważne przestoje konserwacji sprzęgieł. Specyfika śrub hydraulicznych pozwala na dołączenie ich do istniejących już konstrukcji i zastąpienia nimi wcześniejszych komponentów.

Śruby rozprężne – stabilność

Śruby rozprężne można zamontować i zdemontować wyłącznie z użyciem narzędzi ręcznych. Dzięki temu oszczędza się czas oraz pieniądze. Tuleje, w których są umieszczane śruby, posiadają elementy wielokrotnego użytku, po skończeniu użytkowania wracają do pierwotnego kształtu. Dlatego mogą być wykorzystywane w wielu projektach. Sprawia to, że awarie występują rzadziej, w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Z jakich surowców wykonuje się śruby rozprężne?

Z uwagi na potrzebę stabilnego działania i odporności na działanie czynników zewnętrznych, śruby rozprężne powinny być wykonane z materiałów o wysokiej jakości. Odlewa się je najczęściej ze stali węglowej oraz nierdzewnej. Dzięki temu śruby są odporne na tarcie oraz silny nacisk. Nie odkształcają się w wyniku działania wysokich i niskich temperatur. Są także odporne na korozję. Sprawia to, że można długo korzystać z ich właściwości i bezawaryjności.

Podsumowanie

Śruby rozprężne cechują się wytrzymałością, a także uniwersalnym zastosowaniem. Stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań tzw. śrub „pasowanych”. Są wykorzystywane w kompresorach, silnikach, generatorach, turbinach oraz sprzęgłach napędu statków. Kolejną zaletą śrub rozprężnych jest to, że mogą być łatwo montowane oraz demontowane, na przykład za pomocą narzędzi ręcznych. Wymienione cechy sprawiają, że śruby rozprężne są doceniane przez fachowców i znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu oraz warsztatach mechanicznych.

You might also like