5 cech nowoczesnej firmy kurierskiej

Wzrost popularności usług kurierskich powoduje, iż na rynku pojawia się coraz więcej firm trudniących się dostarczaniem przesyłek. Jest więc z czego wybierać, ale wbrew pozorom podjęcie właściwej decyzji nie jest wcale takie proste. Dużo czynników wpływa na cenę i jakość świadczonych usług, a żeby można było określić firmę kurierską jako dobrą, wiele pozytywnych aspektów musi wystąpić jednocześnie. Jakie cechy charakteryzują nowoczesne firmy kurierskie?

Atrakcyjna cena i jakość

Kurierzy oferują zróżnicowane ceny swoich usług. Koszt zależy głównie od wagi, a także gabarytów przesyłki. W przypadku dobrej firmy kurierskiej za oferowaną ceną idzie też wysoka jakość świadczonych usług. Często osoby fizyczne bądź firmy przesyłają cenne przedmioty lub ważne dokumenty. W takim przypadku każdy chce mieć pewność, że przesyłka zostanie dostarczona terminowo i bezpiecznie. Dobre firmy kurierskie w celu zwiększenia zaufania klientów oferują także możliwość ubezpieczenia przesyłki.

Rozbudowana infrastruktura logistyczna

Szybkie doręczanie przesyłek to bardzo istotna cecha charakteryzująca dobrą firmę kurierską. Na to jak szybko pracuje dana firma wpływa jej infrastruktura logistyczna. Liczba placówek oraz sortowni głównie decyduje o tym jak szybko zamówienie zostanie zrealizowane. Większe firmy dysponują rozbudowaną siecią logistyczną i oferują swoim klientom realizację zlecenia w ciągu jednego lub dwóch dni od daty nadania.

Możliwość monitorowania przesyłek

Usługa monitorowania to już standard w większości firm kurierskich. Klienci mają możliwość śledzenia paczki od momentu jej nadania aż do chwili dostarczenia. To niezwykle ważne, gdyż umożliwia podgląd przesyłki, pozwala dowiedzieć się, gdzie w danej chwili się znajduje, a także staje się niezwykle pomocne w sytuacji, gdy paczka niespodziewanie zaginie. Taki problem można z łatwością rozwiązać i odnaleźć zgubę dzięki systemowi elektronicznemu.

Szeroki zasięg działania

Coraz więcej rodaków emigruje, a co za tym idzie popyt na zagraniczne paczki wzrasta. Większość firm kurierskich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oprócz krajowych przesyłek oferuje także te poza granicę Polski. Wybór paczki zagranicznej wiąże się oczywiście z większymi kosztami i dłuższym terminem realizacji. Znaczenie ma również miejsce dostarczenia paczki: czy cel podróży będzie na terenie Europy czy na innym kontynencie.

Efektywne zarządzanie

Setki tysięcy przesyłek, szeroka flota pojazdów, organizacja tras przy jednoczesnym zachowaniu minimalnych terminów realizacji – dobrze zorganizowana firma kurierska potrzebuje odpowiednich systemów zarządzania. Mając na uwadze te wszystkie problemy, firma TomTom Telematics stworzyła platformę WEBFLEET. To oprogramowanie przeznaczone jest dla podmiotów trudniących się transportem i przewozem towarów. Znacznie ułatwia skuteczne zarządzanie flotą pojazdów. Dyspozytorzy oraz pracownicy biurowi dzięki aplikacji WEBFLEET mają wgląd w lokalizację wszystkich pojazdów w stanie rzeczywistym. Na bieżąco mogą monitorować trasy, dokonywać zmian w trakcie i przydzielać kierowców do realizacji poszczególnych zadań. Oprogramowanie WEBFLEET oferuje również inne dodatkowe opcje. Użytkownicy mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań nawigacyjnych, mają dostęp do informacji o stylu jazdy, danych dotyczących samych pojazdów. Aplikacja informuje również o zbliżających się terminach przeglądów technicznych czy powstałych usterkach.

Pomimo obecności wielu firm kurierskich na rynku, nie każda z nich sprosta naszym oczekiwaniom. Żeby uniknąć rozczarowań, długiego oczekiwania na przesyłkę lub, co gorsza, totalnej katastrofy w postaci zniszczenia paczki bez ubezpieczenia, warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym firmom i ich ofertom.

Inspirowane: Zarządzanie flotą