MiastoStoleczne.pl

Komory klimatyczne – podstawowe właściwości i zastosowanie

Komora klimatyczna to sprzęt, który wspomaga badania laboratoryjne wymagające pewnych stałych temperatur. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy urządzeń: wersja A pozwala utrzymać temperaturę od -5 do +70 stopni Celsjusza, natomiast wersja B od +5 do +70 stopni Celsjusza. Poniższy artykuł wyjaśnia wszystkie istotne kwestie dotyczące tego typu urządzeń.

Komory klimatyczne – podstawowe właściwości

Sprzęt laboratoryjny w postaci komór klimatycznych umożliwia przeprowadzanie bardzo wymagających badań, które potrzebują stałej temperatury oraz ściśle określonego poziomu wilgoci. Komory klimatyczne w trakcie trwania badania dostarczają szeregu niezbędnych informacji. Użytkownik podczas procesu badawczego jest informowany przede wszystkim o numerze aktualnie realizowanego cyklu oraz o ilości wszystkich cykli. Urządzenie zapamiętuje 9 cykli czasowo-temperaturowych. Osoba nadzorująca cały proces otrzymuje też informację odnośnie tego, jaki czas pozostał do końca trwania cyklu. Komora klimatyczna przekazuje również dane o warunkach, jakie panują w środku, tj. jaka jest aktualna temperatura i wilgotność (od 10 do 95%). Dokładność odczytu wilgotności wynosi +/- 0,1%. Urządzenie można ustawić według własnych potrzeb na 1 000 godzin lub wybrać tryb pracy ciągłej. Istnieje także możliwość zaprogramowania późniejszego włączenia się urządzenia. Zakończony program zostaje zasygnalizowany charakterystycznym dźwiękiem. System podwójnego zabezpieczenie przed awaryjnym wzrostem temperatury pozwala na przeprowadzenie rzetelnego badania, bez obawy o wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji. Wbudowany system stale kontroluje i zwraca uwagę, czy temperatura panująca wewnątrz urządzenia jest adekwatna do tej ustawionej na początku rozpoczętego badania. Czasem producent aparatury laboratoryjnej wyposaża sprzęt laboratoryjny tego typu również w możliwość symulacji świetlnej.

Komory klimatyczne – zastosowanie

Komory klimatyczne wykorzystywane są do wykonywania testów stabilności różnych materiałów oraz do badań w kwestii zmian klimatycznych. Komora klimatyczna do testów stabilności znajduje zastosowanie w przemyśle i długookresowych badaniach, gdzie istotna jest kwestia utrzymania stałej temperatury i wilgoci. Ten rodzaj komory stosowany jest do testów na próbkach i różnego rodzaju materiałach. Komory dynamicznych zmian klimatycznych wykorzystywane są do realizowania programów ramowych, gdzie temperatura i wilgotność zmieniają się wraz z ustawioną wcześniej częstotliwością. Komory klimatyczne wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym do testów stabilności, które mają określić termin ważności leku. Po przeprowadzonym badaniu ilość substancji czynnej nie może być mniejsza niż 95%. Producent aparatury laboratoryjnej zwraca również szczególną uwagę na jej przydatność w przemyśle kosmetycznym. Badania stabilności pozwalają ustalić termin ważności oraz warunki przechowywania badanego preparatu. Branża spożywcza również wykorzystuje wspomniane urządzenia, mianowicie do ustalenia terminów ważności spożycia poszczególnych produktów z uwzględnieniem odmiennych warunków klimatycznych. W komorach bada się też wytrzymałość opakowań czy papierów. Jest to przydatne przykładowo przy określaniu, czy dany papier nadaje się do długotrwałej archiwizacji dokumentów lub, czy dane opakowanie spełni swoją funkcję po upływie określonego czasu.

Komory klimatyczne wspomagają badania laboratoryjne, dzięki możliwości ustawienia stałej temperatury i wilgotności. Wspomniane urządzenia znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, żywnościowym czy w kwestii badania wytrzymałości różnego rodzaju opakowań i tworzyw.

You might also like