MiastoStoleczne.pl

Przemysł 4.0 – jak nowe technologie przeobrażają branżę transportu?

Przemysł 4.0 zdecydowanym krokiem wchodzi do kolejnych branż i swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami usprawnia wszelkie obszary naszego życia. Również w transporcie i logistyce czwarta rewolucja przemysłowa trwa w najlepsze i jest przyczyną postępującej automatyzacji i optymalizacji wielu procesów. Usprawnienia wprowadzane w ostatnich latach prowadzą nie tylko do zwiększenia zysków i zmniejszenia kosztów operacyjnych, ale również sprzyjają środowisku naturalnemu.

Czwarta rewolucja przemysłowa w transporcie

Zmiany w branży transportu i logistyki to przede wszystkim wprowadzanie rozwiązań, które integrują pracę ludzi i maszyn. Systemy te sterowane są za pośrednictwem internetu lub innych rozwiązań informatycznych. Poza zwiększaniem efektywności działania, wspomniane systemy znacząco poprawiają przepływ informacji i pozwalają zbierać ogromne ilości szczegółowych danych, które są następnie wykorzystywane do przeprowadzania analiz i tworzenia dalszych ulepszeń.

Optymalizacja łańcucha dostaw

Dostępne rozwiązania technologiczne, które powstały dzięki połączeniu sił branży telekomunikacyjnej i sektora IT, nazywamy systemami telematycznymi. Poza usprawnieniem transportu telematyka umożliwia gromadzenie i analizę danych. Najczęstsze elementy, wchodzące w skład systemu telematycznego to:

  • urządzenia z panelem dotykowym, montowane w środkach transportu,
  • nadajniki GPS,
  • urządzenia monitorujące i pomiarowe,
  • główny system w centrali, który umożliwia monitoring i zarządzanie procesami transportu.

Kierowcy pojazdów, za pośrednictwem urządzeń z dostępem do sieci mają dostęp do aktualnych informacji dotyczących np. warunków na drogach, natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, utrudnień czy najszybszych, optymalnych tras. Jednocześnie osoby pracujące w centrali firmy mają wgląd w czasie rzeczywistym w to, gdzie znajdują się pojazdy i mogą w razie potrzeby podejmować określone działania.

WEBFLEET

Wiodącym systemem służącym optymalizacji łańcucha dostaw jest WEBFLEET. Platforma umożliwia efektywne zarządzanie logistyką i wspiera komunikację wewnątrz firmy. System podaje informacje takie jak wydajność konkretnych pojazdów. Monitoring auta pozwala nadzorować jego trasę, czas przejazdu i wspierać kierowcę ewentualnymi wskazówkami, mającymi na celu optymalizację jego pracy. System poprawia efektywność użytkowania konkretnego pojazdu, czego efektem jest między innymi oszczędność paliwa i ekologiczna jazda. Możliwe jest zintegrowanie z systemem dodatkowych czujników, takich jak czujniki temperatury czy ciśnienia w oponach, które dostarczają jeszcze więcej informacji o pojazdach floty i pozwolą zaplanować niezbędne prace serwisowe.

Platooning

Platooning jest kolejnym przejawem przemysłu 4.0 w transporcie. To system zintegrowanego konwoju połączonych cyfrowo aut. Na razie system nie funkcjonuje w codziennym transporcie, ale jest w fazie testów. Ich wyniki wskazują na to, że tego typu konwój zużywa mniej paliwa, niż taka sama ilość aut, jadąca w sposób tradycyjny.

Na niezwykle konkurencyjnym rynku transportu nawet niewielkie ulepszenia mogą decydować o utrzymaniu się w branży lub o zdobyciu przewagi nad konkurencją. Każdego dnia tysiące osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zwiększyć efektywność łańcucha dostaw, maksymalizować zyski przy redukcji kosztów. Wdrażanie nowoczesnych technologii jest kluczem do ulepszania mechanizmów działania firm transportowych. Można śmiało stwierdzić, że aktualnie nie ma lepszego narzędzia do rozwoju i zwiększania konkurencyjności.

źródło: telematics.tomtom.com/pl_pl/webfleet – tachograf cyfrowy

You might also like