MiastoStoleczne.pl

Transport samochodu na lawecie – poradnik

Prędzej czy później każdy kierowca zetknie się z sytuacją, w której jego samochód ulegnie awarii. Gdy pojazd zostanie unieruchomiony niedaleko od domu, warto skorzystać z pomocy znajomego mechanika lub z usług autoryzowanego, sprawdzonego warsztatu. Zdarza się jednak, że awaria samochodu przerywa nasz wakacyjny wyjazd lub biznesową podróż. Znajdujemy się wtedy zdala od miejsca zamieszkania. Awaria auta jest zdarzeniem losowym, ale stosunkowo łatwym do przewidzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy przeprowadzić holowanie samochodu na własną rękę? Kiedy niezbędna będzie pomoc drogowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Po pierwsze – dobre ubezpieczenie

Pomimo wysokich kosztów związanych z ubezpieczeniem samochodu, przy poszukiwaniu najtańszych ofert warto zadbać, by pakiet ubezpieczeniowy obejmował pomoc drogową w terenie, w tym również holowanie samochodu na lawecie. W takiej sytuacji, w razie unieruchomienia samochodu wystarczy tylko zadzwonić pod wskazany numer telefonu. Osoba odbierająca zgłoszenie ustala z klientem wszystkie szczegóły. Najczęściej ubezpieczyciel sprowadza na miejsce zdarzenia pomoc drogową. Kiedy niezbędne jest holowanie samochodu, auto wprowadzane jest na lawetę i odwożone do najbliższego warsztatu, który współpracuje z ubezpieczycielem. Bogatsze warianty ubezpieczenia obejmują również samochód zastępczy, którym w razie potrzeby możemy kontynuować swoją podróż.

Pomoc drogowa w trasie 

Jeżeli z jakiegoś powodu koszt ubezpieczenia, które obejmuje usługę pomocy drogowej, jest niewspółmierny do prawdopodobieństwa awarii samochodu lub kolizji na drodze, możemy inaczej zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych problemów w trasie. Warto mianowicie przejrzeć oferty firm zajmujących się autoholowaniem i naprawami na drodze. Dokonując wyboru, należy sprawdzić czy dany podmiot świadczy swoje usługi całodobowo, na obszarze całego kraju i 7 dni w tygodniu.

Ceny holowania samochodu na lawecie zależą od wielu okoliczności takich jak pora, miejsce czy termin zdarzenia. Stawkę za autoholowanie najlepiej ustalić już na etapie rozmowy telefonicznej i przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług danej firmy. Najgorszym rozwiązaniem jest negocjowanie ceny już po odholowaniu pojazdu, gdyż wówczas jego właścicielowi nie pozostaje nic innego niż akceptacja warunków.

Holowanie samochodu na lawecie w świetle prawa

Laweta to pojazd służący do transportu samochodów, który na drogach jednojezdniowych może poruszać się z maksymalną prędkością 70 km/h. Jeżeli masa całkowita lawety nie przekracza 3,5 t, kierowcy wystarczy prawo jazdy kategorii B. Podczas załadunku, aby dociążyć lawetę w jej przedniej części, auto należy wprowadzić tą stroną, w której znajduje się silnik. Pojazd musi zostać unieruchomiony za pomocą specjalnych pasów blokujących poszczególne koła. Ponadto auto powinno być zamocowane symetrycznie względem obu osi platformy załadunkowej.

Autoholowanie na lawecie jest więc czynnością bardzo skomplikowaną, a wszelkie niedopatrzenia mogą skutkować uszkodzeniem samochodu lub niebezpieczną sytuacją na drodze. Z tego powodu warto wybrać pomoc drogową, która dysponuje nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowanymi pracownikami.

Źródło: Autoben.pl – pomoc drogowa Wołomin

You might also like